VÝSTAVA

Parallels: Evropský festival umění ve veřejném prostoru

30/9 – 23/11
2022

Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy se spojili s nezávislými pražskými festivaly M3 / Umění v prostoru a Landscape, které se dlouhodobě věnují umění ve veřejném prostoru, aby sdíleli své zkušenosti s realizací uměleckých intervencí a oživováním opomíjených míst. Výsledkem je evropský festival Parallels, který chce u příležitosti českého předsednictví rady EU přispět do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru. 
Festival Parallels proběhne v pěti evropských městech a propojí tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Ve všech lokalitách jsme navázali spolupráci s místním partnery a program přizpůsobíme místním specifikům. Festival má několik rovin. Jednou z nich jsou vlaky a nádraží. Do Bratislavy, Vídně a Berlína vypravíme zážitkové vlaky s programem pro účastníky cesty. Cílem není pouze přesun z místa na místo, samotná cesta je cíl, prostředek k poznávání s akcentem na udržitelné cestování.  V jednotlivých městech vzniknou dočasné umělecké intervence českých umělců na základě jejich předchozích rezidencí. Mají být reflexí místních podmínek a nabídnout nový úhel pohledu. Mobilní verze výstavy Z galerie ven! a stejnojmenný film představí zahraničnímu publiku průřez vývoje umění ve veřejném prostoru v České republice po roce 1989. Projekce dokumentární série Umění na periferii přiblíží projekty programu Umění pro město. Chceme sdílet naše zkušenosti a zároveň se dozvědět poznatky našich místních partnerů. Veřejný prostor vnímáme jako prostor pro komunikaci, proto budou součástí programu také diskuse a komentované prohlídky.
Autor konceptu: Čestmír Suška Kurátoři projektu: Marie Foltýnová a Dan Merta Tým: Ivana Vodičková, Pavlína Šulcová, Petra Widžová, Jakub Hepp

web: www.parallelsfestival.eu

Archiv výstav